Vi har bestämt oss för att köpa in en uppsättning matchtröjor till grabbarna med personliga nummer. Det är alltid ett riv efter speciella nummer på matcherna och det känns lite mer personligt med ett eget nummer. Vi har frågat grabbarna vilket nummer de ville ha och in några fall fick det bli ett andrahandsval då två stycken ville ha samma nummer. Vi har valt att köpa in tröjan i svart eftersom många lag spelar i rött och då är det bra med en unik färg.
Vi tänker använda pengar som finns i lagkassan och sen får vi ju i år ett extra bidrag från klubben eftersom vi tar hand om kiosken i samband med A-lagsmatcherna. Nedan ser ni en lista över nummer. När det gäller storlek så har vi försökt tänka vilken storlek som skulle passa, hör av er om ni tror att storleken ska ändras.
Det vore självklart önskvärt att få in sponsorer till tröjorna, men det är inte lika enkelt som tidigare. Vill man vara med som sponsor måste man ingå ett avtal över tre år med klubben, där samma summa som betalas i år till tröjorna även betalas följande två år.
Titta igenom listan och hör av er snarast om nummer eller storlek ska ändras, vi har som mål att tröjorna ska finnas klara till cupen i Eksjö.
| Namn |
Nr |
Storlek |
| Linus |
2 |
164 |
| Sigge J |
4 |
XS |
| Oscar |
5 |
S |
| Jakub |
7 |
S |
| Tristan |
8 |
164 |
| Svante |
9 |
XS |
| Wille |
10 |
164 |
| Emil |
11 |
S |
| Leon |
12 |
XS |
| Albin |
13 |
XS |
| Hugo R |
14 |
XS |
| Maher |
15 |
164 |
| Glenn |
16 |
XS |
| Arvid S |
17 |
S |
| Daniel |
19 |
S |
| Wilmer |
20 |
S |
| Samuel |
21 |
S |
| Hugo B |
29 |
S |
| Alex |
30 |
S |
| Hugo A |
38 |
S |
| Aston |
48 |
S |
| Axel |
76 |
S |
| Arvid U |
81 |
S |
| Erik |
86 |
S |
| Sigge A |
89 |
164 |
| Gustav |
92 |
S |
| Vilgot |
98 |
S |